top of page

ÇASİAD, bebekli evler

Mehmetçik bulvarındaki bu sıra yapılar cephe bütünlüğü arz etmeleri ve ortak duvarları olması nedeniyle projemizde birlikte değerlendirilmiş ve geniş mekan ihtiyacı nedeniyle tevhidinin yapılarak kullanılması önerilmiştir.

Bir sivil toplum örgütü olan ÇASİAD binayı almış ve bu tarihi binaların yok olmadan Çanakkale’ye yeniden kazandırılması için harekete geçmiştir. Bina dernek binası olarak işlevlendirilmiştir. Bu nedenle kalabalık seminer ve toplantıların yapılabilmesi için büyük mekânlara ihtiyaç duyulmuş ve binanın orijinal planlamasına saygı gösterilerek, iç duvarları tamamen yok olmuş durumda olan 21 nolu parselde bu büyük mekânlar planlanmıştır.

Binalar mail-i inhidam durumunda olması sebebiyle bina içine çelik karkasla yeni bir taşıyıcı sistem kurulmuş ve binanın dış duvarları bu sisteme bağlanmıştır, bu sistem radye temelle desteklenerek tüm sistemin beraber çalışması sağlanmıştır.

Bina da tüm doğrama ve tavanlar ahşap malzemeden yapılacak ve mevcut malzeme ve detayların titizlikle uygulanması sağlanacaktır. Mevcut balkon korkulukları korunacak, raspası yapılarak korozyonu önleyici kimyasallarla korunacaktır. Silmeler, kornişler ve frizlerdeki bozulmalar değişim veya tamamlama şeklinde koruma altına alınacaktır. Yok olmuş cephe silmeleri ve kornişler mevcutlarından örnekler alınarak orijinaline uygun olarak imal edilecektir. Tüm kapı, pencere ve tavan kaplamaları orijinal örneklerine göre ahşap malzemeden yeniden yapılarak monte edilmiştir.

NERESİ

ÇASİAD BİNASI

NEREDE

Çanakkale

NE ZAMAN

Mart, 2009

bottom of page